Naše zaměření a založení

Jsme spolek, který se zabývá reprodukcí historického šermu převážně z období pozdní gotiky. Věnujeme se scénické prezentaci historického šermu v souladu s možnostmi danými dobou a zkušenostmi zakládajících členů.

Bojové choreografie se snažíme stavět na základě dochovaných poznatků dobového funkčního boje. Naší snahou je prezentovat tyto souboje divákům v replikách skutečných historických zbrojí, nebo v civilním oblečení doby gotické.

Naše představení jsou převážně na základě doložených historických událostí nebo pověstech a to nejčastěji z Náchoda a jeho okolí.

25.7.2016 byla naše skupina pod názvem "Historický spolek ANTARES" zaregistrována u Krajského soudu Hradec Králové. A tím začalo naše oficiální fungování.

A teď něco méně formálního.

Jsme spolek "bláznů", kteří jakýmkoliv způsobem "přičuchli" k historickému šermu a propadli mu.

Dva z nás nějakou dobu šermovali v jiné skupině a z pracovních důvodů tam byli nuceni svou činnost ukončit.

V období vánoc 2015 jsme se sešli v malebné hospůdce "U Mílů" a u skleničky dobrého moku vzpomínali na zašlé časy. Najednou jsme zjistili, že nám ten šerm nějak schází. Časová náročnost a téměř zaniknutí původní skupiny nás odrazovali od návratu a tak padl návrh, založit si novou vlastní skupinu historického šermu. Slovo dalo slovo a vznikla naše malá skupinka šesti nadšenců. Jméno jsme zvolili po nejjasnější hvězdě souhvězdí Štíra. Po novém roce jsme se začali scházet a to v zapůjčených prostorách loutkového divadla "Dětem pro radost". Materiálním základem byly dva vlastní meče a jedny boty.

První akcí bylo naše vystoupení na festivalu historického šermu a tance "Zkřížené meče" ve Zlíně Malenovicích.

Dalším počinem byla naše vlastní akce, uspořádaná 27.srpna 2016 právě v hospůdce "U Mílů" pod názvem "Rozloučení s prázdninami".

Od té doby se toho dost změnilo. Našimi řadami prošlo pár různých lidiček a naše vybavení se trochu rozrostlo.

Nyní máme k dispozici prostory v objektu "Sokola", kde máme své zázemí.